Zespół Pieśni i Tańca ?Żeńcy Wielkopolscy" powstał w 1982 roku i działa przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie.

Zespół od momentu powstania pielęgnuje tradycje polskiej kultury ludowej. Jego głównych celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego ziemi wielkopolskiej i jest jedynym zespołem, który popularyzuje kulturę ludową powiatu kościańskiego.

 


W programie artystycznym zespołu znajduje się także folklor z innych regionów Polski: Rzeszowa, Przeworska, Lublina, Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, Górnego Śląska, Krakowa, Łowicza, oraz tańce narodowe: Polonez, Kujawiak, Oberek, Mazur.

W zespole działają 4 grupy taneczne oraz 2 kapele ludowe w tym jedna dudziarska.

Zespół jest organizatorem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych oraz Wielkopolskich Konfrontacji Młodych Dudziarzy i Skrzypków Kapel Dudziarskich im. Edwarda Ignysia. Od 1997 roku jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

 


Za dotychczasową działalność zespół został uhonorowany odznaką honorową ?Zasłużony dla Polskiej Kultury" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.Ważnym wydarzeniem w historii zespołu było spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w czerwcu 1998 roku na placu św. Piotra w Watykanie.Założycielem zespołu jest Eugeniusz Kurasiński. Od 1993 roku kierownikiem zespołu jest Rafał Rosolski. Opiekę nad zespołem (poza szkołą w Nietążkowie) pełni także: Centrum Kultury w Śmiglu, Urząd Miejski w Śmiglu, Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz założone w 2004 roku Stowarzyszenie Miłośników Folkloru ,,Żeńcy Wielkopolscy?.